Haber Detayı
12 Ekim 2017 - Perşembe 09:20
 
VAN’IN GENÇ GİRİŞİMCİLERİNDEN KENAN YILDIZ İLK ÖZEL GES SAHİBİ OLDU
Güneş enerjisi ile elektrik üretimi yeni olmasının yanı sıra hızla büyüyen bir sektör. Van için öncü çalışmalara ve projelere imza atan Vanlı Girişimci Kenan Yıldız, kurmuş olduğu güneş enerjisi santrali ile Van'daki onaylı ilk özel Güneş Enerji Santrali(GES) sahibi olmayı başardı. Bununla yetinmeyen Yıldız Van’da ve Bölgede ilk olan tarımsal işletmeyi kurup Van’da yetişmeyen birçok Tıbbi Aromatik bitki ve meyveyi toplam 100 dekarda deneyeysel yöntemlerden geçirdi. Sektörün gelişmesi için çalışmalar yapan Yıldız aynı zamanda bölgemizde yetişen, meyve ve sebzelerin kurutulması ve Tıbbi aromatik bitkilerin yağlarını çıkartmak üzere organize sanayii bölgesinde faaliyetlere başladı. Bizde Van için önemli atılımlarda bulunan Kenan Yıldız’la bir ropörtaj yaptık.
Haberi


Kendinizi Tanıtırmısınız? Kenan Yıldız Kimdir?

1985 yılında Van’ın Çatak ilçesinde doğdum.Evli dört çoçuk babasıyım.Orta okul, lise ve üniversite öğrenimimi Van’da tamamladım.İşletme fakültesini bitirdim.Şuan Halen hukuk fakültesi üçüncü sınıf öğrencisiyim.Çok uzun yıllardır ticaretin içerisindeyim.Seyyar satıcılıkla işe başladım ve hayatımın hemen hemen her döneminde çalıştım.Birçok şirkette de yöneticilikler yaptım ve 2013 te kendi şirketimi kurarak Güneş enerjisi santralini kurmaya karar verdim.

Güneş Enerji Santrali Projesinin Başlangıcı Nasıl Gelişti?

 Çok uzun zamandır ticaret yapıyorum ticaretin zorluğunun farkındaydım.Geleceğe dair en azından bitmeyecek ve sıkıntı yaşamayacağım bir iş planlarken araştırmalarımda güneş enerjisinin geleceğin işi olduğunu gördüm, bu yönde hem araştırmalar yapıp gerekli çalışmaları ve  fizibiliteyi hazırladıktan sonra gerekli izin ve işlemleri almaya başladım. Sektörün  ciddi zorlukları var yasal prosedürler ve süreç uzun zaman alıyor.Santrali, kurmak için en az  14 kurumun iznini almamız gerekiyordu.Bu izin süreci epey uzun süre gerektiriyor ve bu sabır isteyen bir süreçti.2013 yılında bu iş için gerekli izinleri almak için girişimlerde bulundum.Dört ay önce izinlerimizi tamamladıktan  sonra en önemli kısımlardan biri olan Finans kısmı için birkaç çözümüm vardı ve bunlar ile ilgili çalışmalara başladım.

Parasal Destek  aldığınız Birileri Oldu mu?

Tabi büyük bir sermaye gerekiyor bu iş için, mevcut öz kaynağım  ile  Santrale ait araziyi satın alıp projeler hazırlanıp onaylatıldıktan sonra imar işlemlerini de hazırladım. Yatırım için Gerekli Finansı bankalardan almayı düşündüm ama bu süreçte uzun sürdüğünden,  Ankara da  Enerji Sektöründe Faaliyet gösteren en büyük Proje ve uygulama firmalarından biri olan hemşehrimiz Fevzi Acar'a ait olan Enso Elektrik Müh Müşavirlik Ltd Şti firması ile yatırım için ortak olamaya karar verdik onların sektördeki büyük tecrübe güçlü kadro ve ekibi ile yatırımın uygulama ve mühendislik  işlemlerini yürüttükten sonra onların finans ve uygulamadaki gücü ile ilimizde ki ilk onaylanan ve ilk hayata geçen özel Güneş Enerji santralinin sahibi olmanın gururunu yaşamaktayız. Kurulum bittikten sonra Van’daki güneşlenme sürelerini baz aldığımızda çok güzel veriler elde ettik. Van’ın güneş enerjisi için verimli olduğunu daha öncede biliyorduk ama elimizde somut veriler yoktu ancak şuan yaklaşık 25 günlük verilerimiz bize ilimizin bu yatırım için Türkiye'nin en  uygun şehirlerden biri olduğunu gösteriyor . Bu sonuç bizim santralde geri dönüşümün yada yatırım amorti süresini çok daha geriye çekeceğini gösteriyor.Tabiki önümüzde yılın 11 ayı var ama bir Vanlı olarak burada çok az kapalı gün sayısı var çoğu zaman havalarımız açıktır.Karda, yağmurda yağsa cok kısa sürede güneş açar.

Sebze Meyve Kurutma fikrini nasıl uygulamaya geçirdiniz?

Asıl hedefim Güneş Enerjisi olsa da izin süreci devam ederken değişik işlere de giriştim. Güneş enerjisinde izin sürecinin uzun olması yanında farkı işler yapmayı gerektiriyordu. Neler yapabilirimi hep düşünüyordum. Ancak devralmak zorunda olduğum organize sanayide bir fabrika binası oldu, burada neler yapabileceğim üzerine çok ciddi araştırmalar da  bulundum. Bu araştırmalar sonucu Türkiye’nin doğusunda olmamızdan dolayı birçok alanda üretim yapmanın çok meşakkatli olduğunu biliyordum ancak her türlü sıkıntıya rağmen yapılması gerektiğini düşündüm ve Tarımsal alanda faaliyette bulunan firmaların olmadığını fark ettim aynı zamanda ilimizde ve bölgemizde Tarımsal alandaki Devlet desteklerin fazla olmasından sektörün büyüdüğünü ve çok daha büyüyeceğini gözlemledim ve bu alanda gelecekte hızlı büyümenin devam edeceği ülkemizin de dünyada birçok Ülkenin de meyve ve sebze de kurutma alanında aktif çalışmalarının olduğu ve bu sektörün tüketim kültürleri daha fazla olan bir dünyada uygun kurutma teknikleri ile kurutulan ürünleri depolama maliyeti olmayacağı gibi kendi doğal ortamında alınarak kurutulan ürünlerin tüketim için hem sağlık hem de maliyet açısından çok iyi pazar oluşacaktır.  İlimiz de tarım arazilerinin fazla olması ve tarımsal bir işletmenin varlığı , sektöre ve çiftçilerimize büyük katkıda bulunacağımızı umut ediyoruz.  2016 yılı mart ayından beri hazırlığını yaptığım ve Van’da yaklaşık yüz dönümde denemelerde bulunduğum tıbbi ve  aromatik bitkiler var bunlarla birlikte ilimizde bölgemizde yetişen meyveler ve sebzeler  üzerinde çok ciddi araştırmalar yaptım.

Sadece Van’daki Sebze ve Meyveleri mi Kullanıyorsunuz?

Kendi deneme tarlalarımız ve bahçelerimiz var  hem fideyi yetiştirip çiftçiye fide verebiliyoruz , hem de kendi arazilerimizde kullanıyoruz. Bu bölgede mevcut bulunmayan yeni türlerin ekimlerini yaptırıyoruz.Üniversitemiz, Tarım il müdürlüğü ve İpek yolu tarım İlçe müdürlüğümüz faaliyetlerimizin çoğundan haberdar ve birlikte çalışmalarımızı yürütüyoruz. Onlarında desteklerini ve fikirlerini aldım.Şu an ilimizde daha önce denenmemiş , belki Üniversitemizin denemiş olduğu ürünler var ama Gül,melisa, lavanta, adaçayı, rezene, çörek otu, kekik ,nane, ahududu böğürtlen ve biberiye bitkilerini denedik.Bu  bitkilerin yaklaşık üçte biri olmadı. Her ne kadarda iklim şartlarını araştırmış olsak ta mevcuttaki verilerin dışında iklim koşullarına dayanmayan ürünlerimiz oldu. Lavantalarımızın yarısını Gevaş ilçemizde soğuk bi bölgede ekim yapmıştık ve lavantalarımızın yarısı olmadı. Tıbbı aromatik bitkiler de çiftçilerimize  sözleşmeli üretim yaptırıp  onlardan satın almayı planlıyoruz.Tıbbi Aromatik bitkilerin hem kurutmasını hem de  yağlarını çıkartıyoruz. Aromatik yağların hasatta bir çok verilerini elde ettik.Bitki yağlarımızda kalitemiz iyi bu da bize en azından bu bölgede bu bitki işinin yapılabileceğini gösteriyor.Aynı zamanda meyve ve sebzede bölgemizde çok çeşit olmasa da bol çıkan meyvelerimiz var.Elmamız çok ciddi manada her bölgemizde yetiştiriliyor.Değişik armut çeşitlerimiz var ve bir çok çeşidi geçen sene kuruttuk, bu kuruttuğumuz ürünleri çerezlik, kompostoluk veya reçellik olarak kurutuyoruz.Ürünleri kurutmada farklı  kurutma yöntemleri kullanıyoruz, bu kurutma yöntemlerini sürekli geliştirip büyütmeyi hedefliyoruz. Deneme üretimi yaptığımız makinalarımızın da geliştirilmesi gerekiyor. Bu makinaları geliştirmek üzere ciddi çalışmalar yapıyoruz.Kurutma yöntemlerinde geçen seneki denemelerimizde ahududu, böğürtlen, muz, kivi, portakal, cennet hurması, elma, armut ,çilek ve kavun, sebzelerden domates, biber,patlıcan ve kabak denedik.

Kendi Fırınlarınızda Kuruttuğunuz Meyve ve Sebzelerin Güneşte Kurutulanlardan bir Farkı Var mı? Artık günümüz çağında sebze ve meyvelerin yılın her ayında ulaşabiliyoruz.Ama genelde bunlar şoklanarak muhafaza ediliyor yada yıl içinde doğal ortama yakın şartlar oluşturulup üretiliyor.Ciddi bir depolama maliyeti oluyor ve şoklanmış ürünlerde içerik bakımından bir çok kayba neden oluyor. Güneşle kurutma yıllardan beri bilinen ve uygulanan bir kurutma yöntemidir.Fakat araştırmalarımız sonucunda ürünlerin çok fazla güneşe maruz kalmasından dolayı değerlerinin kaybolduğunu ve toz topraktan dolayı hijyen kısmında büyük sorunlar olduğu biliniyor. Açıkta kurutulan ürünler sağlık açısından riskler barındırır.Bizim kuruttuğumuz bu ürünlerin tamamında sadece nemini ve suyunu alıyoruz. Hiçbir katkı maddesi koruyucu madde kullanmıyoruz.

Hedefleriniz Nelerdir?

Türkiye’nin de 2023 hedefleri arasında olan bir sektördür meyve sebze kurutma.Bu sektörün ciddi manada üzerinde çalışılması gerekiyor. Bizim bu doğrultuda çalışmalarımız olacaktır. Ürettiğimiz bu ürünleri daha önceden sadece hammadde olarak satıyorduk Yakın zamanda tamamını NatureFix markamız ile tüm noktalarda hem ilimizde hem de Türkiye’deki bir çok zincir mağazada satışa sunacağız.Bununla ilgili yasal düzenlemeler ve izinlerimiz bitmek üzere . Sebzeleri veya meyveleri, hiç bir katkı maddesi kullanılmadan kurutup aynı tat ve aromalarını kaybetmeden satışa sunuyoruz.Bu konuda çok iddialıyız.Geçen seneki deneme üretimlerimizde ve şuan ki mevcut ürünlerle görüşmüş olduğumuz bir çok insan aroma ve tatlarından memnun kaldılar.Bu konuda insanlarımızın her türlü meyve sebzeyi kışın ortasında da veya sezon dışında da tüketebilecekler.

 Başka Projeleriniz Var mı?

Patent enstitüsüne başvurduğumuz iki projemiz var.Türkiye de mevcut olmayan üretimi yapılmayan iki tane projemizin başvurusu devam etmektedir.Bu başvurularımız neticesinde NatureFix markası altında bir çok noktada lansmanını yapacağız.

Yurt Dışında da Faaliyetleriniz Olacak mı?

Her ne kadarda Van'da bir üretim yapıyor olsak ta yaptığımız işin bir çok ülkede ciddi bir piyasası var.Yurt dışında 2016 yılında ilk etapta Bosna Hersek’te bir şirket kurduk.Bu şirket üzerinden birçok ülkeye pazarlamasını yapmaya çalışıyoruz ve üretim alanımıza Balkanlarda bulunan meyveleri dahil edip partner çalıştığımız firmalara kendimiz için ürün ürettiriyoruz.

Şu an Kaç Çalışanınız var? Bu projelerinizden Kimler Faydalacak?

Şuan mevcutta Güneş Enerjisi Santralimizde üç çalışan var.Fabrikamızda ise on kişi var.Fakat bu sezona göre değişebilir otuza çıktığı da oluyor.Biz çiftçilerimizle de ortak bir noktada buluşmak, sektörel anlamda büyümeyi hep birlikte yakalayabilir ve ilimiz başta olmak üzere bölgemizin Tarım alanında hakettiği noktaya gelmesi için gerekli çalışmaları yapmaya büyük gayret gösteriyoruZ.

 

Kaynak: (Vanekonomist) - Van Ekonomist Dergisi Editör:
 
Etiketler: VAN’IN, GENÇ, GİRİŞİMCİLERİNDEN, KENAN, YILDIZ, İLK, ÖZEL, GES, SAHİBİ, OLDU, ,
Haber Videosu
Yorumlar
VAN EKONOMİST DERGİSİ 55.SAYI
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Anketler
Yeni sitemizi nasıl buldunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Kasımpaşa
12
0
0
0
4
4
2
Galatasaray
9
0
1
0
3
4
3
Medipol Başakşehir
9
0
1
0
3
4
4
Kayserispor
8
0
0
2
2
4
5
Atiker Konyaspor
8
0
0
2
2
4
6
Antalyaspor
7
0
1
1
2
4
7
Evkur Yeni Malatyaspor
7
0
1
1
2
4
8
Beşiktaş
7
0
1
1
2
4
9
Trabzonspor
7
0
1
1
2
4
10
Demir Grup Sivasspor
4
0
2
1
1
4
11
MKE Ankaragücü
4
0
2
1
1
4
12
Bursaspor
3
0
1
3
0
4
13
Fenerbahçe
3
0
3
0
1
4
14
Göztepe
3
0
3
0
1
4
15
Aytemiz Alanyaspor
3
0
3
0
1
4
16
Çaykur Rizespor
2
0
2
2
0
4
17
Akhisarspor
2
0
2
2
0
4
18
BŞB Erzurumspor
1
0
3
1
0
4
Arşiv
Haber Yazılımı